مشاوره : 09171022924
منوی دسته بندی

نکات مهم تفکیک فلزات در فلزیابی

نکات مهم تفکیک فلزات در فلزیابی

بررسی تفکیک فلزات در فلزیابی ، هدف از فلزیابی، شناسایی اهداف معدنی با ارزش خاص است؛ این ارزش می‌تواند مالی، فرهنگی یا تاریخی باشد. با این حال، علاوه بر این گنجینه‌های پنهان، انواع متعددی از اشیاء فلزی در زمین زیر پای ما وجود دارد. هنگامی که شما در حالت “همه فلزات” جستجو می‌کنید، فلزیاب به تمام اشیاءی که حاوی فلز هستند واکنش نشان می‌دهد.

تفکیک فلزات در فلزیاب چیست ؟

تفکیک فلزات در فلزیاب‌ ها، قابلیتی است که به کاربر امکان می‌دهد بین اشیاء مختلفی که دارای عناصر فلزی هستند تمایز قائل شود. این ویژگی از راه‌های مختلفی مانند تغییرات در تون صدا، نمایش آیکون‌ها یا شماره‌های خاصی بر روی نمایشگر دستگاه، یا طریق صفحات شاخص مختلف، به کاربر کمک می‌کند تا نوع فلز مشخصی را که دستگاه آن را تشخیص داده، شناسایی کند.

تفکیک فلزات به کاوشگر اجازه می‌دهد که انتخاب کند کدام نوع فلز یا هدف را جستجو کند و کدام‌ها را نادیده بگیرد. به این ترتیب، می‌تواند از حفاری‌های غیر ضروری جلوگیری کرده و به دنبال اشیائی باشد که از لحاظ تاریخی، کلکسیونی یا مالی ارزشمند هستند. برای مثال، فلزیاب می‌تواند به گونه‌ای تنظیم شود که فقط به فلزات گرانبها همچون طلا و نقره واکنش نشان دهد و از فلزات کم ارزش‌تر مانند آهن صرف نظر کند.

این قابلیت در فلزیاب‌ ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که محیط‌هایی که در آنها جستجو می‌شود اغلب حاوی مقادیر زیادی فلزات بی‌ارزش و زباله‌های فلزی هستند که می‌توانند منجر به سیگنال‌های کاذب شوند و زمان زیادی را برای جستجوگران تلف کنند. در نتیجه، تفکیک فلزات کارایی جستجو را بهبود بخشیده و به کاربران کمک می‌کند تا با تمرکز و دقت بیشتری به جستجو بپردازند.

با این حال، این روش تنها در محل‌ های بسیار پاک و خالی از آلاینده‌ ها مؤثر است؛ در غیر این صورت، دستگاه برای هر درپوش بطری سیگنالی صادر خواهد کرد.برای جلوگیری از حفاری‌ های غیر ضروری و کشف اشیاء با ارزش‌تر، فلزیاب‌ ها با ویژگی تفکیک فلزات (Discrimination) مجهز شده‌اند.

قابلیت تفکیک امکان تمایز دادن بین اشیاء ساخته شده از فلزات مختلف را فراهم می‌آورد و در نتیجه، کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد که به کدام دسته از اشیاء علاقه دارد. تقریباً همه فلزیاب‌ های مدرن با ویژگی تفکیک فلزات ارائه می‌شوند.

تفکیک فلزات در فلزیابی :

تشخیص فلزات در فلزیابی

تنظیم دقیق قابلیت تفکیک فلزات در فلزیابی نقشی حیاتی در جستجو ایفا می‌کند و می‌تواند در تصمیم‌گیری برای حفاری و خارج کردن هدف از زمین موثر باشد.

برخی فلزیاب‌ ها از طریق سیگنال‌ های صوتی نشانه‌ های تفکیک را ارائه می‌دهند که کاربر می‌تواند با تمیز دادن صداها آن‌ها را تشخیص دهد. اما اکثر دستگاه‌های مدرن از نمایشگرهایی برخوردارند که انتخاب‌ها را بر روی صفحه به صورت مقیاس بخش‌هایی نمایش می‌دهند.

هنگامی که هدف بالقوه‌ای شناسایی شود، دستگاه نوع فلز و احتمال نوع کشف، مثلاً یک سکه را نمایش می‌دهد. این امر به‌سزایی مفید است و به کاربر کمک می‌کند تا زمان و انرژی خود را، به‌خصوص در محل‌ هایی با مواد زائد فراوان یا محل‌های بزرگ، صرفه‌جویی کند.

نکات مهم تفکیک فلزات در فلزیابی
نکات مهم تفکیک فلزات در فلزیابی

انواع تفکیک فلزیاب در فلزیابی :

انتخابی :

در بسیاری از دستگاه‌ها می‌توان بلافاصله سطح تفکیکی را تعیین کرد که دقیقا مشخص می‌کند فلزیاب در مورد چه اشیاءی سیگنال‌دهی نماید. چنین انتخابی به گجت‌یاب این توانایی را می‌دهد که مشخص کند کدام اشیاء را نادیده بگیرد.

می‌توان تصمیم گرفت از برخی فلزات چشم‌پوشی کرده و تنها در مورد دیگری که ارزشمندتر است سیگنال‌دهی شود. با این حال، باید صادق باشیم که این گزینه تنها برای کاوشگران حرفه‌ای مفید است که از دیگر تکنولوژی‌ها نیز استفاده می‌کنند. در غیر این صورت، کاربران تازه‌کار ممکن است تعداد زیادی اشیاء ارزشمند را نادیده بگیرند.

دو بعدی :

تفکیک دو بعدی ویژگی پیشرفته‌تر و مفیدتری است. این قابلیت شیء را از دو جنبه – محتوای فلزات آهنی و رسانایی – تحلیل می‌کند. این ترکیب به جستجوگر امکان می‌دهد تا واقعاً اشیاء با ارزش را شناسایی کند. به عنوان مثال، فلزیاب‌ های Minelab از این تکنولوژی برای دستگاه‌ های خود استفاده می‌کنند.

علاوه بر ارائه یک جستجوی بسیار مؤثر، دستگاه‌های آن‌ها به سرعت واکنش نشان می‌دهند و نتایج را به صورت ارقام ارائه می‌دهند. چنین تکنولوژی شانس یافتن هدف‌های ارزشمند را افزایش داده و از برداشت اشتباه جلوگیری می‌کند.

نتیجه‌گیری

علی‌رغم اینکه ویژگی تشخیص فلزات به نظر ابزاری عالی برای دوری از زباله‌ها و جستجو تنها برای هدف‌های ارزشمند می‌آید، هنگام استفاده از آن باید احتیاط کنیم. هنگامی که دامنه اشیاء مجاز بسیار باریک باشد، احتمال دستخور موارد ارزشمند بالا می‌رود.

علاوه بر این، هر چه انتخاب هدف باریک‌تر باشد، دستگاه کندتر داده‌ها را پردازش کرده و ممکن است زمان کافی برای واکنش مناسب به هر شیء نداشته باشد. اگر فلزیاب با سرعت زیاد کویل را تکان دهد، حتی اشیاء مانند سکه نیز ممکن است به عنوان زباله‌های آهنی شناسایی شوند. بنابراین، تنظیم دامنه هدف محدود در تشخیص کمی منطقی به نظر می‌رسد.

برخی از گنج‌ یابان می‌گویند حتی در حالت تفکیک فلزات در فلزیابی نیز دستگاه ممکن است به اشیاء آهنی واکنش نشان دهد. با این حال، برای تفسیر واضح سیگنال، باید کویل را بلافاصله بالای محل هدف قرار داده و به کویل زمان کافی برای تجزیه و تحلیل یافته‌‌ها را بدهیم.

علاوه بر این، برخی از اشیاء آهنی که مدت‌ها در خاک بوده‌اند، یک “هاله” به اصطلاح پیرامون خود ایجاد می‌کنند و این هاله حتی در حالت تشخیص نیز قابل مشاهده است. یک شیء که اثر هاله ایجاد می‌کند فقط پس از حفاری قابل شناسایی است، اما ناامید نشوید، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که چیز‌هایی با ارزش تاریخی را کشف کنید.

فروش فلزیاب وب‌سایت
فروش انواع دستگاه فلزیاب ، گنج یاب و طلایاب - با گارانتی و خدمات پس از فروش در نمایندگی فلزیاب تهران و شیراز به همراه تست اصولی و آموزش رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما